Sök eller byt till Bromma gymnasium

Du som vill börja på Bromma gymnasium ansöker på olika sätt beroende på vilken årskurs du ska börja i.

Du som vill söka till årskurs 1, 2023-2024

Om du vill börja hos oss i årskurs 1 söker du genom Gymnasieantagningen.

Är du intresserad av en reservplats i årskurs 1?

Vi följer reservlistorna från Gymnasieantagningen för antagning 2023 fram till september. Du kommer under hösten kunna anmäla intresse för en reservplats hos oss via ett intresseformulär som publiceras här i augusti. Till dess hänvisar vi till Gymnasieantagningen.

Du som vill anmäla intresse till årskurs 2 eller 3

Tidigast i juni vet vi om det finns lediga platser på våra program och inriktningar. Vi ser fortlöpande över fullständiga intresseanmälningar. Till din intresseanmälan bifogar du 

  • betyg över dina senast lästa kurser
  • din individuella studieplan där avslutade, pågående och kommande kurser finns med.

Vi gör en samlad bedömning över hur väl dina kurser matchar det program du söker till och dina betyg i avklarade gymnasiekurser. För att byte ska kunna vara möjligt, för att vi ska kunna garantera dig en gymnasieexamen, får inte dina avslutade och pågående kurser skilja sig åt för mycket från vårt kursupplägg. Det är alltså inte kötid som gäller. 

Vi kontaktar endast sökande som vi kan erbjuda plats.

Skicka in din intresseanmälan

Om du vill byta till årskurs 2 eller 3 anmäler du ditt intresse genom att fylla i intresseamälan.

Uppdaterad